Proces regeneracji skóry
Produkty pszczele
Bardzo ciekawym elementem organizmu ludzkiego jest jego zdolność do reperowania uszkodzonych tkanek. Skóra to element ciała, który bardzo szybko ulega gojeniu, a proces regeneracji rany jest skomplikowany, choć na co dzień nawet niezauważalny. Proces regeneracji nabłonka polega na przechodzeniu komórek znajdujących się na krawędziach rany do jej wnętrza.
Tkanka dzięki temu tworzy blizny naprawiając utraty nabłonka. W procesie gojenia bardzo ważną kwestią jest działanie mechanizmów, które mają oczyścić ranę i umożliwić jej zabliźnienie się. W pierwszym etapie więc uszkodzone komórki i białe krwinki uwalniają enzymy niszczące pozostałości tkanek martwych na obszarze rany.
Czynnik wzrostu naskórka to substancja dzięki, która przyspiesza pobudza do namnażania komórki zdrowe, aby rana szybciej się zabliźniła. Najważniejsze jednak zadanie wykonuje w całym procesie mózg, do którego ciągle przesyłane są informacje o rozmiarach uszkodzenia. To on za pomocą nerwów wysyła sygnały, które docierając do odpowiednich rejonów naszego ciała, zaczynają informowa ć inne elementy, aby zaczęły naprawiać uszkodzenie.